Ciąża i jej przebieg

ciąża i jej przebieg

Nie ma wątpliwości, że ciąża to najważniejszy okres w życiu kobiety, który miesza się ze szczęściem oraz niepokojem o zdrowie dziecka. Ciąża to także wiele zmian w życiu każdej przyszłej mamy. Jej ciało i samopoczucie wystawione są na wiele ważnych prób. Dlatego też planując ciąże warto zapoznać się z paroma niezbędnymi informacjami, które przygotują nas do tego szczególnego okresu.

Szkoła rodzenia.

Jeżeli przyszła mama nie pracuje lub też nie ma wielu zajęć, może zapisać się do szkoły rodzenia. Jak wiadomo poród kończy ciążę, jest też jej najważniejszym elementem. Wiele przyszłych mam obawia się tego momentu. Szkoła rodzenia pomoże jej pokonać niepotrzebny stres oraz przygotować na ten najpiękniejszy moment.

Prawidłowa waga w ciąży.

Wiele ciężarnych kobiet zastanawia się nad tym jaka jest prawidłowa waga kobiet w ciąży. Często martwią się tym, że są zbyt grube lub szczupłe. Otóż prawidłowa waga przyszłych mam w pierwszym trymestrze nie wzrasta więcej niż 2 kg, przy czym kobiety, które często wymiotują w tym okresie chudną. W drugim trymestrze tyje się ok 0, 5 kg na tydzień. W trzecim trymestrze waga wzrasta tak samo jak w drugim. Ogólnie kobiety ciężarne podczas całej ciąży tyją ok. 14 kilogramów. Oczywiście samo dziecko nie waży aż tyle. Oto podstawowe elementy, które wliczają się do wymienionej wagi:

– dziecko – ok. 3, 5kg
– łożysko – ok. 0, 7kg
– płyn owodniowy – ok. 0, 9kg
– dodatkowa krew – ok. 2, 0kg
– piersi -ok. 0, 5kg.
– macica – ok. 1kg
– woda zatrzymana w organizmie – ok. 2kg
– tłuszcz – ok. 3, 5kg

Poranne mdłości.

Poranne mdłości u ciężarnych to dość powszechne oraz uciążliwe zjawisko. Niestety nie da się całkowicie załagodzić tych męczących objawów, ponieważ wywołuje je hormon odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży, progesteron. Na szczęście nudności mijają już w 4 miesiącu ciąży.
Każda przyszła mama, aby kontrolować przebieg swojej ciąży musi być pod stałą opieką lekarza, który czuwa nad zdrowiem jej oraz nienarodzonego dziecka. Lekarz ginekolog zleca badania, jakie należy wykonać oraz informuje ciężarną o wielu ważnych rzeczach, na które musi zwrócić uwagę. Nie ma wątpliwości, że lekarz ginekolog powinien być przewodnikiem każdej kobiety spodziewającej się dziecka.

Ciąża dzieli się na trzy trymestry. Grupujemy je w następny sposób:

I Trymestr, który obejmuje od pierwszego do trzeciego miesiąca.
II Trymestr, który obejmuje od czwartego do szóstego miesiąca.
III Trymestr, który obejmuje od siódmego do dziewiątego miesiąca.

Poród

 

Poród kończy całą ciążę i jej jest dopełnieniem. W trakcie porodu dziecko wydostaje się drogami rodnymi kobiety na zewnątrz. Poród dzielimy na następujące etapy:

– etap rozwierania
– etap parcia
– etap rodzenia łożyska

2 komentarze

  • Maja, 4 lutego 2017, 11:02

  Odpowiedz

  Świetny wpis! Czekam na więcej ciążowych ciekawostek!!

  • Kaśka, 4 lutego 2017, 11:05

  Odpowiedz

  A co z opieką położnej w ciąży? Jest możliwa?

Dodaj komentarz