Dni płodne bez tajemnic!

Czym są dni płodne i jak obliczyć kiedy wypadają? Jest to niezwykle ważne pytanie dla kobiet przygotowujących się do zajścia w ciążę. Nie tylko przyszła mama powinna znać swój cykl miesięczny.

Dni płodne to czas gdy w organizmie kobiety uwalniana jest komórka jajowa i możliwe jest zajście w ciążę. Niestety większość kobiet nie jest w stanie wyczuć, kiedy pęka ich pęcherzyk Graffa uwalniając dojrzałe i gotowe do zapłodnienia jajeczko. W tej sytuacji ważna jest wiedza dotycząca sposobu obliczania dni płodnych.

Musisz jednak pamiętać, że każda stresująca sytuacja lub drobna infekcja mogą przesunąć owulację o kilka dni wcześniej lub później.

Aby móc obliczać dni płodne musisz rozpocząć notowanie kiedy dokładnie rozpoczyna się Twoja naturalna miesiączka. Pamiętaj, że obserwacja ma sens tylko wtedy kiedy nie stosujesz hormonalnej terapii zastępczej. Krwawienie z odstawienia to nie to samo co krwawienie miesięczne. Potrzebne są Ci wyniki z co najmniej trzech miesięcy. Jeżeli prowadzisz już obserwację swoich miesiączek to doskonale zdajesz sobie sprawę z długości swojego cyklu. Możesz rozpocząć obliczenia. Narysuj oś na której początku stawiasz punkt symbolizujący pierwszy dzień swojej miesiączki a podziałka osi odpowiada ilości dni twojego cyklu. Zaznacz wyraźnie punkt odpowiadający 14 dniom przed kolejną miesiączką. Wtedy właśnie występuje owulacja. Twoje dni płodne przypadają około dwóch dni przed i dwóch po owulacji. Jeżeli masz krótkie 22-dniowe cykle, dni płodne mogą nakładać się z krwawieniem menstruacyjnym! Nieprawdą jest więc stwierdzenie, że miesiączka to „bezpieczny” okres do współżycia. Niezależnie od długości cyklu dni płodne występują 14 dni przed pierwszym dniem krwawienia miesięcznego.

Istnieją również bardziej innowacyjne metody planowania poczęcia! Do określeniu momentu owulacji możesz użyć bowiem testu owulacyjnego! Jest to test przypominający popularne testy ciążowe z apteki. Podczas uwolnienia komórki jajowej i przedostania się jej do jajowodu następuje wzrost stężenia hormonu luteinizującego (pik LH). Owulacja następuje od 24 do 36 godzin od piku LH a test wykonywany z próbki moczu podobnie jak test ciążowy ma za zadanie precyzyjnie określić ten moment.

Pamiętaj, że podczas starania o dziecko niezbędna jest umiejętność określenia kiedy przypadają dni płodne, ale równie ważne jest właściwe postępowanie prozdrowotne!

A Wy, stosowałyście testy owulacyjne?

Dodaj komentarz