Indukcja Porodu

indukcja porodu

Indukcja Porodu – czy jest konieczna?

Nadchodzi ten dzień kiedy jesteś zmuszona zgłosić się do szpitala, gdyż indukcja porodu jest niezbędna. Zastanawiasz się na pewno co to jest i “z czym to się je”.

Indukcja porodu za pomocą kroplówki bądź pompy z oksytocyną jest jedną z najczęściej stosowanych w szpitalu metod wywołania porodu. Kobieta po terminie zgłasza się do szpitala, zostaje podłączona do zapisu KTG oraz otrzymuje wlew kroplowy składający się z soli fizjologicznej oraz kilku jednostek oksytocyny.

Naturalna oksytocyna jest hormonem tylnego płata przysadki mózgowej. Obecnie jest ona również wykonywana syntetycznie. To właśnie ta syntetyczna – sztuczna oksytocyna znajduje się w naszych kroplówkach i pompach gdy jesteśmy poddawane indukcji porodu.

Hormon ten w trakcie porodu powoduje zwiększenie napięcia mięśnia macicy, szczególnie trzonu macicy. Mięsień kurczy się i napina ale czy to zawsze idzie w parze z prawidłowym rozwieraniem się ujścia szyjki macicy? Jest to kluczowe pytanie.

Często kobiety zgłaszające się do szpitala po terminie porodu odczuwają lekkie nieregularne skurcze, stawianie brzucha ale ich szyjka nie dojrzała jeszcze do porodu. Podanie w takiej sytuacji leku naskurczowego tylko zwiększy dyskomfort, nasilając skurcze, które w sposób nagły i nienaturalny będą działały na zamknięte do tej pory ujście. Przyszłe mamy często pytają jakie w takim razie jest wyjście z sytuacji. Rozwiązanie tego problemu jest niezwykle proste.

Na pomoc przychodzi nam kolejny hormon! Prostaglandyna powoduje rozwieranie się części pochwowej. Dzięki niej szyjka macicy robi się miękka i podatna, rozbita zostaje także zwarta struktura czopu śluzowego, który podczas ciąży chroni płód przed wniknięciem zakażenia. Dzięki niej szyjka macicy rozwiera się i możliwa jest dalsza właściwa już indukcja porodu. Prostaglandyny wywołują również  skurcze macicy – dzięki temu mogą doprowadzić do rozwinięcia się regularnej czynności skurczowej, często zakończonej porodem. Przed przystąpieniem do własciwej indukcji porodu należy przeprowadzić preindukcję, która w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo porodów indukowanych. Jeżeli przebywasz jeszcze w domu lecz zbliża się już termin zgłoszenia się do szpitala mogę Ci polecić jeszcze jedną naturalną metodę preindukcji porodu.Pewnie zastanawiasz się co to takiego? To seks! Męskie nasienie zawiera bowiem prostaglandyny, które jak już wyżej napisałam przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy do porodu. Do dzieła 🙂

Na polskim rynku dostępne są również specjalne dopochwowe żele zawierające prostaglandyny które w sposób naturalny i łagodny działają na szyjkę macicy wspomagając jej dojrzewanie i gotowość do porodu. Jeżeli miałabym polecić jakiś preparat to z czystym sercem mogę powiedzieć, że byłby to żel dopochwowy Prepidil. Znajdujący się w preparacie dinoproston jest prostaglandyną E2 (PGE2), zaliczany do klasy naturalnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Podany do szyjki macicy przyspiesza jej dojrzewanie w ramach wsparcia indukcji porodu. Preparat jest wydawany na receptę ale jestem zdania, że naprawde warto poprosić o niego swojego lekarza.

Nie widzę powodu dla którego miały byśmy nie pomóc sobie łagodniej przejść przez indukcję porodu, która może być dla nas tak trudnym doświadczeniem.

Mimo wszystko życzę Wam spontanicznej akcji skurczowej. Jestem ciekawa jak było u Was? Czy lekarz zaproponował Wam takie ułatwienie? Czy stosowałyście ten preparat? Jakie sposoby u Was zadziałały? Napiszcie koniecznie w komentarzach!

1 komentarz

    • kasia, 29 stycznia 2017, 16:58

    Odpowiedz

    dzięki za wpis.buziaki!

Dodaj komentarz