Łożysko przodujące

łożysko przodujące

We wczesnej ciąży przyszłe mamy przeżywają wiele stresu dotyczącego rozwoju płodu. To właśnie wtedy możemy wykryć wiele wad prenatalnych. Czy patologie rozwoju płodu to jedyne niebezpieczeństwo występujące w ciąży? Niestety jesteśmy również narażone na wystąpienie wad dotyczących łożyska .

Łożysko jest przejściowym narządem płodowym powstającym z połączenia kosmówki oraz błony śluzowej macicy. Za pomocą łożyska płód otrzymuje od organizmu matki tlen oraz substancje odżywcze, oddaje natomiast dwutlenek węgla i zbędne produkty przemiany materii.  Krew matki i płodu nie miesza się ale oprócz witamin, składników odżywczych mogą się przez łożysko przedostawać również antybiotyki oraz wirusy. Istotne jest więc żeby mama zażywała leki dostosowane dla kobiet w ciąży.

Powstanie łożyska jest możliwe dopiero po wytworzeniu się układu krążenia u płodu. Naczynia krwionośne pojawiają się w rosnących kosmkach w 5 tygodniu ciąży licząc od daty ostatniej miesiączki. W 6 tygodniu natomiast zaczyna bić serce płodu, wtedy sieć naczyń jest już wytworzona i krew płodu może swobodnie krążyć w łożysku.

Jedną z nieprawidłowości dotyczących łożyska jest łożysko przodujące.  Takiego typu łożysko jest położone w bezpośrednim sąsiedztwie ujścia wewnętrznego szyjki macicy.

Czynnikiem ryzyka predysponującym do wystąpienia łożyska przodującego są przede wszystkim przebyte operacje macicy, cesarskie cięcie, wielorództwo lub wystąpienie łożyska przodującego w poprzedniej ciąży. Nie możemy jednak zakładać, że jeżeli wystąpiła u nas którakolwiek z wyżej wymienionych sytuacji to wystąpi również łożysko przodujące. Piszę o tym żeby zwrócić Ci uwagę jak ważny jest wywiad lekarski. Prawidłowe i zgodne z prawdą odpowiadanie na pytania zadane przez lekarza/położną pozwolą w razie potrzeby zakwalifikować Cię do grupy ryzyka a tym samym zwiększyć czujność personelu medycznego. (Ta drobna dygresja ma za zadanie wyjaśnić dlaczego tak ważne są z pozoru błahe pytania zadawane podczas rutynowej wizyty. )

Istnieją cztery typy łożyska przodującego – typ określamy na podstawie jego topografii względem ujścia wewnętrznego szyjki macicy.

  • Łożysko całkowicie przodujące – jest to najgroźniejsza z możliwości,. Łożysko znajduje się bezpośrednio nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy.
  • Łożysko częściowo przodujące – ujście wewnętrzne szyjki macicy jest pokryte tylko częściowo przez łożysko, do reszty przylegają błony płodowe.
  • Łożysko brzeżnie przodujące – to sytuacja w której najniżej położony brzeg łożyska dochodzi do ujścia wewnętrznego szyjki macicy.
  • Łożysko bocznie przodujące – łożysko nisko usadowione – to sytuacja gdy brzeg łożyska jest w bliskim sąsiedztwie ujścia wewnętrznego szyjki macicy.

Jednym z objawów łożyska przodującego mogą być plamienia lub krwawienia oraz krwotoki w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w trakcie porodu siłami natury. Należy pamiętać, że taki objaw nie potwierdza stuprocentowo występowania łożyska przodującego a potwierdzić to może jedynie badanie ultrasonograficzne.

Postępowanie w przypadku wykrycia łożyska przodującego jest uzależnione od stanu ogólnego matki oraz dziecka. Decyzja jest podejmowana przez lekarza indywidualnie w zależności od sytuacji. W większości przypadków jeżeli płód jest dojrzały i zdolny do przeżycia poza organizmem matki podejmowana jest decyzja o jak najszybszym wykonaniu cesarskiego cięcia. Tak jak napisałam zależy to już od decyzji lekarskiej.

Może być również niezbędna hospitalizacja. Stanie się to w wypadku niepełnej dojrzałości płodu do życia poza ciałem matki.

Jest to niewątpliwie poważna patologia ciąży mogąca spędzać sen z powiek. Najważniejsze jest jednak by zachować spokój. Jeżeli będzie niezbędna hospitalizacja to cała rodzina powinna zapewnić przyszłej mamie odpowiednie wsparcie.

Jeżeli  podoba Wam się ten post dajcie znać w komentarzach! Może są jakieś tematy, o których chciałybyście poczytać?

 

 

Dodaj komentarz