Przygotowanie do ciąży

Przygotowanie do ciąży

Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej z nas. Prawidłowe przygotowanie do ciąży jest równie ważne jak dbanie o siebie przez cały okres jej trwania.

Bez wątpienia należy się do niej dobrze przygotować. Jest to okres wzmożonego wysiłku dla organizmu kobiety. Jeżeli planujesz zajść w ciążę powinnaś znać kilka ważnych zasad, które należy zastosować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

 • Kategorycznie zrezygnuj wraz z przyszłym tatusiem ze wszelkich używek! Alkohol, papierosy i narkotyki są niewskazane zarówno w codziennym życiu jak i podczas przygotowania do ciąży!
 • Przygotowanie do ciąży to również zadbanie o kondycję fizyczną Znajdź rodzaj lekkiej aktywności, którą będziesz mogła z powodzeniem kontynuować w ciąży. Najlepsze będą sporty typu jazda na rowerze, pływanie, taniec, spacery, aerobik. Istnieją różne grupy zajmujące się organizacją specjalnych zajęć dla kobiet w ciąży. Możesz z nich skorzystać.
 • Przyjrzyjcie się swojej diecie. Unikaj przetworzonej żywności. Pamiętaj, że najzdrowsze są produkty, które posiadają najkrótszy skład – nie powinno być w nim miejsca na konserwanty i sztuczne barwniki. Jako przyszli rodzice powinniście poszukiwać w produktach witamin, minerałów i kwasów Omega 3. Dobrym ich źródłem będą ryby morskie!
 • Stosuj kwas foliowy w dawce 0,4 mg/dzień podczas przygotowania do ciąży oraz w trakcie jej trwania. Daje to duże prawdopodobieństwo uniknięcia wad wrodzonych u dziecka. Wspiera prawidłowy rozwój cewy nerwowej płodu. Możesz też skorzystać na przykład z preparatu Femibion. Zawiera on oprócz kwasu foliowego wiele niezbędnych przy planowaniu ciąży witamin: B1, B2, B6, B12, C, E, biotynę, niacynę, kwas pantotenowy oraz jod. Nie będziesz musiała stosować dodatkowej suplementacji witamin.
 • Kilka miesięcy przed rozpoczęciem przygotowania do ciąży zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej. Twoja gospodarka potrzebuje czasu, żeby powrócić do pierwotnej sytuacji.
 • Znajdź zaufanego lekarza oraz położną. Pomogą Ci oni w prawidłowym przygotowaniu do ciąży oraz poprowadzą ją w fachowy sposób. Będziesz też mogła dowiedzieć się więcej o przygotowaniu do ciąży.

Jak wyglądało u Was przygotowanie do ciąży? Jakie preparaty stosowałyście? Napiszcie koniecznie! Jestem bardzo ciekawa.

1 komentarz

  • Karolcia, 30 października 2017, 12:44

  Odpowiedz

  Skorzystałam z porady dietetyka i ułożyli dla mnie specjalnie zbilansowaną dietę na podstawie wyników moich badań. Dodtakowo suplementuje ovarin, który dostarcz mi kwas foliowy i reguluje prace jajników. Przestałam pić kawę. Zaczęłam tez regularnie ćwiczyć 😉

Dodaj komentarz