Sposoby pobudzenia laktacji

laktacja

Laktacja oraz wsparcie w laktacji jest jednym z najczęściej poruszanych tematów na oddziałach położniczych. Nierzadko jest to temat trudny dla młodych mam, które jak lwice walczą o produkcję pokarmu dla swojego maleństwa.

Często zadajemy sobie pytanie dlaczego rzecz , która powinna być tak naturalna przychodzi nam z takim trudem.  Jest wiele czynników, które laktację pobudzają lub hamują.  Wiele kobiet rezygnuje z karmienia piersią podając za powód mała ilość pokarmu. W rzeczywistości noworodek potrzebuje w pierwszych dniach niewielkiej ilości pokarmu. W tym wypadku sprawdza się doskonale powiedzenie „nie liczy się ilość a jakość”. W pierwszych dobach mleko jest szczególnie wartościowe. Jest to tak zwana siara która zawiera najwięcej korzystnych dla rozwoju noworodka składników odżywczych oraz wiele cennych przeciwciał stymulujących wytworzenie odporności w pierwszych chwilach życia. Pierwsze karmienie ma więc fundamentalne znaczenie dla rozwoju dzidziusia.

Mała ilość pokarmu, która jest dla wielu kobiet wystarczającym powodem do rezygnacji z karmienia może być spowodowana chwilowym kryzysem laktacyjnym.

Ciężko w to uwierzyć ale najważniejsze jest nastawienie. Wszystko jest w głowie. Pozytywne myślenie potrafi być najważniejszym czynnikiem powodującym pobudzenie laktacji. Obecność dziecka lub samo myślenie o nim pobudza w mózgu produkcję prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję pokarmu. Unikaj stresu oraz dużo wypoczywaj.

Maluch powinien jeść na żądanie. Jeżeli jednak nie budzi się odpowiednio często musisz zadbać o to żeby dziecko wybudzić i nakarmić.  W pierwszych dniach najlepiej karmić co trzy godziny. Będzie to miało korzystny wpływ na pobudzenie laktacji oraz dostarczy odpowiednią ilość kalorii dla Twojego dziecka. Staraj się karmić również w nocy. Nocny pokarm jest zdecydowanie bardziej kaloryczny, dziecko najada się na dłużej. Regularne wydzielanie prolaktyny pomoże rozbudzić i podtrzymać laktację. Staraj się kontrolować to czy dziecko naprawdę je i czy nie zasypia przy piersi.

Nie polecam picia naparów z ziółek pobudzających laktację. Każdy organizm jest inny i u każdego inna ilość może pomóc lub zaszkodzić. Określenie dokładnej ilości jest więc trudne.  Producent podaje ilość np. w „filiżankach”. Nie jest to z pewnością dokładna i precyzyjna dawka. Jeżeli jednak wyżej wymienione sposoby nie przynoszą rezultatów warto jest sięgnąć po fachową pomoc.

Istnieją różne środki  mające na celu wspomaganie laktacji. Jednym z nich, który znam i zdecydowanie mogę polecić jest Femaltiker. Jest to dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego do postępowania dietetycznego w celu wspomagania laktacji. Głównym składnikiem preparatu jest słód jęczmienny będący źródłem dobrze przyswajalnych polisacharydów takich jak beta-glukan, który ma właściwości stymulujące przysadkę mózgową do produkcji prolaktyny. Hormon ten jest odpowiedzialny za pobudzenie i stymulację laktacji. Dodatkowo suplement ten zawiera melisę, która odpowiada za łagodzenie stresu towarzyszącemu okresowi okołoporodowemu oraz przystawianiu dziecka do piersi. Preparat ten jest dedykowany przy wczesnej laktacji (2 doba po porodzie), ja jednak polecam mieć go przez cały okres karmienia piersią. Jak to w życiu, może spotkać nas wiele stresujących sytuacji i warto mieć takiego  „pomocnika” w swojej domowej apteczce.

Pamiętaj też, że możesz skorzystać z nieodpłatnej pomocy położnej laktacyjnej, która da Ci wskazówki jak prawidłowo przystawić maluszka do piersi oraz jak radzić sobie z problemami okresu karmienia piersią.

 

 

 

Dodaj komentarz